o  SZKOLE
      dla UCZNIA
     WYSTAWY KONKURSY
 
17 października 2016 r. w ramach projektu "Chrzest Polski - muzyczne korzenie i dziedzictwo", realizowanego przez Stowarzyszenie Muzyki Dawnej w Jarosławiu odbyła się audycja szkolna z zespołem Jerycho.
Celem wydarzenia było przybliżenie uczniom okoliczności Chrztu Polski, a przede wszystkim muzyki, jaka im towarzyszyła. Dawne zapisy nutowe są skomplikowane i wymagają uzupełnienia, chociażby poprzez zrytmizowanie. Również odczytanie właściwej wysokości dźwięku może być co najmniej problematyczne.
Musimy sobie zdać sprawę, że od ponad 100 lat podziwiamy wspaniały kunszt muzyków i kompozytorów poruszających się w obrębie tak naprawdę 12 dźwięków. Jedynie tyle oferuje nam współcześnie uważany za jedyny i słuszny system równomiernie temperowany. Tymczasem muzyka, z którą mieliśmy okazję obcować, wykorzystuje nieco inne skale, jak chociażby tzw. strój naturalny. Przez wiele wieków przekazywana była z pokolenie na pokolenie w formie ustnej i tak też jej spora część przetrwała do dzisiaj. Nawet w miejscach, gdzie mieszkamy jest sporo osób pamiętających wiele melodii, których źródeł możemy szukać nawet w IV - V w. Posiadając odpowiednią wyobraźnię i wiedzę, możemy skonfrontować tradycję ustną z dawnymi zapisami nutowymi i zobaczyć, a właściwie usłyszeć cząstkę tamtej muzyki.
O powyższych zagadnieniach i problemach opowiedział założyciel zespołu Jerycho - Bartosz Izbicki.
Grzegorz Lotycz