o  SZKOLE
      dla UCZNIA
     WYSTAWY KONKURSY
 

11 lutego 2016 roku odbyła się wycieczka do Regionalnego Muzeum w Stalowej Woli na wystawę "Kossakowie - dorobek twórczy Rodziny Kossaków", w której wzięło udział ponad czterdziestu uczniów ZSP wraz z nauczycielami - opiekunami: Klaudiuszem Nowakiem, Tomaszem Kisielem, Julianną Grzeszczak i Bogusławem Grzędzickim. W drodze do Stalowej Woli zwiedziliśmy Sanktuarium i Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku. Nauczyciel Tomasz Kisiel oprowadził grupę po obiekcie sakralnym, opowiadając o jego architekturze jako jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku, a także o słynnych, kościelnych organach, które stanowią jedyny w swoim rodzaju instrument w Europie. Następnym punktem wycieczki było odwiedzenie Regionalnego Muzeum w Stalowej Woli, gdzie obejrzeliśmy bogaty dorobek artystyczny rodziny Kossaków.
W poszczególnych salach można było podziwiać warsztat malarski i rysunkowy członków tego rodu. Największe zainteresowanie wśród wystawionych prac malarskich wzbudziły akwarele Juliusza Kossaka- czołowego kontynuatora romantycznej tradycji polskiego malarstwa. Jego twórczość przedstawia portrety jeźdźców i ich koni, sceny batalistyczno - historyczne, historyczno - obyczajowe, a także malarstwo inspirowane polską literaturą, np. powieścią "Ogniem i mieczem" H. Sienkiewicza. Perfekcyjny warsztat akwareli tego artysty wzbudził uznanie uczniów i nauczycieli, co uwidoczniło się we  wspólnej dyskusji. Zwiedzający zapoznali się również z malarstwem syna Juliusza i kontynuatora jego sztuki - Wojciecha Kossaka. Wśród eksponowanych prac tego artysty znalazła się "Mała Panorama Racławicka", która stanowi prawdziwe arcydzieło polskiego malarstwa historycznego. Uczniowie obejrzeli również malarstwo przedstawicieli dalszych pokoleń uzdolnionej rodziny, np. Jerzego Kossaka - syna wcześniej wymienionego Wojciecha oraz Karola Kossaka - wnuka Juliusza.
Wystawa malarstwa rodziny Kossaków wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród Naszej młodzieży. Mam nadzieję, że zebrane doświadczenia dostarczą im dodatkowego, twórczego pobudzenia i świeżości we własnym rozwoju artystycznym, a także udoskonali ich warsztat malarski na wzór naszych rodzimych mistrzów.

Klaudiusz Nowak