o  SZKOLE
      dla UCZNIA
     WYSTAWY KONKURSY
 
12 grudnia uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami odbyli edukacyjną wycieczkę do Sanoka oraz Krosna. Pierwszym celem ich podróży było Muzeum Historyczne w Sanoku. Uczniowie obejrzeli tu galerię rzeźb Mariana Kruczka, który stworzył oryginalną sztukę z kombinacji części maszyn, trybów, drutów, śrub, koralików i muszelek. Następnie podziwiali w Galerii Malarstwa XX wieku dzieła m.in. takich artystów, jak: Józef Chełmoński, Jan Wacław Zawadowski, Jacek Malczewski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Teodor Axentowicz i Jan Cybis. Mieli również okazję zobaczyć rysunek Pablo Picasso z cyklu „Komedia ludzka”.
Kolejnym etapem zwiedzania była ekspozycja ikon religijnych. Największe wrażenie zrobiły na odbiorcach „Ukrzyżowanie" oraz „Sąd ostateczny" stworzone w I poł XVII wieku. Na zakończenie uczniowie obejrzeli imponującą wystawą Zdzisława Beksińskiego, tj. obrazy, formy rzeźbiarskie, rysunki, grafiki i fotografie powstające w ciągu całego życia artysty, a także szczegółowo zrekonstruowaną po jego śmierci pracownię komputerową.
Z kolei w Krośnie maturzyści odwiedzili Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie podziwiali rozmaite wyroby, artystyczne i codziennego użytku, oraz obejrzeli krótki film o historii i funkcjonowaniu  tego obiektu. Z zaciekawieniem obserwowali proces tworzenia szklanych figurek, grawerowania i barwienia szkła.
Po dniu pełnym atrakcji i niezwykłych przeżyć, z bagażem wiedzy, uczestnicy wycieczki powrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani.

tekst: A.B.